سلول‌های بنیادی به کمک درمان “ام‌اس” می‌آید

اگرچه بیماری "ام‌اس" هنوز درمان قطعی ندارد اما برخی نشانه‌های امیدوارکننده، از استعمال سلول‌های مزانشیمال در جهت بالا بردن سیستم ایمنی بدن حکایت می‌کنند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ “ام‌اس” گونه‌ای از بیماری شناخته‌شده التهابی خودایمنی درگیرکننده سیستم اعصاب مرکزی است. این بیماری غلاف میلین پوشش‌دهنده عصب را مورد هدف قرار می‌دهد و به این ترتیب، میلین در بافت سفید مغز و دیگر اعصاب بدن تخریب شده و سبب بروز بسیاری از اختلالات می‌شود.

از جمله اختلالات حرکتی ناشی از این بیماری، احساس سنگینی، ضعف عضلانی، بینایی، سفتی و همچنین اختلالات حسی مانند درگیری سیســتم بینایی، تاری دید، درد کره چشم، کوری، دوبینی، درگیری سیستم شنوائی، سرگیجه، عدم‌تعادل، تهوع و استفراغ، درگیری سیستم ادراری و تناسلی و از بین رفتن عملکرد مثانه و عملکرد جنسی است.

2 مورد از هر 3 مورد بیماری در سن بین 20 الی 40 سال اتفاق می‌افتد و زنان، بیش از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند. طی دهه اخیر، بیش از 1000 بیمار مبتلا به بیماری‌های خودایمنی با کمک سلول‌درمانی و با سلول‌های مختلف مورد درمان قرار گرفته‌اند که در 30 درصد آنها، بیماری وارد فاز خاموشی شد.

از آنجا که سلول‌های مزانشیمال، خاصیت ضدالتهابی در محیط درون‌کشتگاهی و درون‌جانداری دارند، این سلول‌ها به منظور تنظیم سیستم ایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به نظر می‌رسد این خاصیت در اثر فاکتورهای هومورال و پاراکرین منطقه‌ای باشد. سلول‌های مزانشیمال مشتق از خون بندناف انسانی که در محیط آزمایشگاه تکثیر شده بودند، در فاز I مطالعات گوناگونی به کار رفته است که در این مطالعات، هیچ‌گونه پیشامد مغایر با انتظار و هیچ‌گونه تشکیل بافت اکتوپیک به چشم نخورد.

به اشتراک بگذارید
عارف ارازپور
عارف ارازپور
مقالات: 80

دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *