موفقیت ۵۰۰ پروژه دانش‌بنیان در شبکه تبادل فناوری

یکی از مدیران شبکه تبادل فناوری در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست گفت: از سال ۱۳۹۵ تا امروز نزدیک به ۳۵۰۰ تقاضا در سامانه شبکه تبادل فناوری ثبت شده است که از این تعداد ۵۰۰ پروژه موفق بوده و به نتیجه رسیده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی پسماند، بازیافت، ماشین آلات و تجهیزات وابسته دیروز با حضور شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی آغاز به کار کرد.

“عرفان کامفر” از مدیران شبکه تبادل فناوری در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: شبکه تبادل فناوری زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که در این شبکه، بانکی از فناوران دانش‌بنیان و  نانویی را در همه حوزه‌ها داریم که از نظر تولید محصول و روند تولید و تحقیق و توسعه، توسط این شبکه بررسی می‌شوند و از سمتی دیگر کارگزارانی داریم که در صنایع بزرگ مشکلات و تقاضاهای خود را احصا می‌کنند.

کامفر ادامه داد: به عنوان مثال فولاد، مشکل پساب یا تصفیه آب پساب دارد که این مشکل بعد از احصا شدن به شبکه تبادل می‌آید و در شبکه، مدیر پروژه‌ای روی شبکه قرار می‌گیرد که دو طرف را به یکدیگر وصل می‌کند. در این ارتباط که بین فناوران و صنایع ایجاد می‌شود، تسهیلات مادی و معنوی نیز شامل آنها می‌شود.

وی گفت: از سال 1395 تا امروز نزدیک به 3500 تقاضا در سامانه شبکه تبادل فناوری ثبت شده است که از این تعداد 500 پروژه موفق بوده و به نتیجه رسیده است. به عنوان مثال در موضوع آب و پساب، محصولی نیاز بوده است که آن محصول در شرکت فناور با تسهیلات و حمایت شبکه تبادل، تحقیق و توسعه آن انجام شده و به صنعت داده شده است و صنعت هم با انعقاد قراردادی پول را پرداخت کرده و از آن استفاده می‌کند.

کامفر تصریح کرد: شبکه تبادل فناوری، کارگزار صندوق ملی محیط زیست نیز است که در بحث پروژه‌های محیط زیستی در سه حوزه آب و پساب و هوا و پسماند فعال است یعنی شرکت‌هایی که در این سه حوزه فعالیت می‌کنند در بحث تقاضا و فناوری مورد حمایت صندوق ملی محیط زیست قرار گرفته و به آنها تسهیلات ارائه می‌شود. اما نکته مهم این است که شبکه تبادل باید این موضوع را ارزیابی کرده و به صندوق ملی محیط زیست ارجاع دهد و در آن صورت است که مورد حمایت واقع می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: کار شبکه تبادل فناوری از سال 1394 آغاز شده است اما نزدیک به دو سال است که به صورت کاملاً‌ جدی فعالیت می‌کند و به دستور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، قرار شده است اکوسیستم دانش‌بنیان و نانویی، تحت پوشش شبکه تبادل باشند یعنی این شبکه مامور شده است که به سراغ اکوسیستم و شرکت‌های دانش‌بنیان رفته و از آنها حمایت کند.

کامفر گفت: اگر شما در حالت عادی به صندوق ملی محیط زیست یا حتی صندوق نوآوری و شکوفایی برای دریافت وام مراجعه کنید،‌ تسهیلاتی به شما پرداخت نخواهند کرد. شما باید گواهینامه دانش‌بنیان،‌ تاییدیه‌های محصول و حتی فروش نیز باید داشته باشید تا این تسهیلات در اختیار شما قرار بگیرد. این مسیر در شبکه تبادل بسیار سهل‌تر شده است چراکه پروژه‌های شرکت‌‌های دانش‌بنیان و مسیر تایید شدن آنها در شبکه تبادل رقم خواهد خورد و بنابراین این، مسیر راحت‌تری است.

منبع خبر: تسنیم

به اشتراک بگذارید
عارف ارازپور
عارف ارازپور
مقالات: 80

دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *