اولیانوف: نگرانی‌های غرب درباره برنامه هسته‌ای ایران شبیه اشک تمساح است

نماینده دائم روسیه در سازمانهای بین‌المللی در وین در واکنش به ادعای غنی سازی اورانیوم ۸۴ درصدی در ایران نوشت: «رسانه‌های خارجی می‌خواهند پیش از جلسه بعدی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اوضاع پیرامون مسئله هسته‌ای ایران را پیچیده کنند.»

 “میخائیل اولیانوف”، نماینده دائم روسیه در سازمانهای بین‌المللی در وین در مصاحبه خود با اسپوتنیک در خصوص ادعایی که بلومبرگ درباره فعالیت هسته‌ای ایران منتشر کرد، گفت: «رسانه‌های خارجی می‌خواهند پیش از جلسه بعدی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اوضاع پیرامون مسئله هسته‌ای ایران را پیچیده کنند.»

پیشتر بلومبرگ به نقل از دو منبع دیپلماتیک ناشناس گزارش داده بود که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته وجود اورانیوم 84 درصدی غنی شده در ایران را کشف کردند.

میخائیل اولیانوف در این مورد تاکید کرد: متاسفانه مواردی مانند درز اطلاعات حساس به رسانه‌ها غیر معمول نیست. این عمدتاً به دلایل سیاسی قابل درک و برای پیچیده کردن اوضاع پیرامون ایران و برنامه هسته‌ای آن انجام می‌شود. بنابراین اکنون، منابع بلومبرگ تصمیم گرفتند در آستانه نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اوضاع را پیچیده کنند. یا شاید علاوه بر این، لغو کردن برنامه‌های مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران در دستور کارشان است.

به گفته اولیانوف، منابع آژانس موضع ریاکارانه شرکت کنندگان غربی در مذاکرات وین را نشان می‌دهد، زیرا اگر توافق هسته‌ای احیا شود، مشکل غنی سازی اورانیوم خود به خود از بین خواهد رفت و تهران به سادگی قادر به غنی سازی بالاتر از سطح 3.67 درصد نخواهد بود، همانطور که تا زمانی که ایالات متحده از توافق برجام در سال 2018 خارج نشده بود، وجود داشت.

وی اضافه کرد: جای تعجب است که با وجود این، همکاران غربی به طور خستگی ناپذیر و علنا ​​نگرانی‌های خود را در مورد گسترش برنامه هسته‌ای ایران تکرار می‌کنند. موضوع را می‌توان به صورت مسالمت آمیز، دیپلماتیک، بدون نمایش، تهدید و باج خواهی حل کرد. بنابراین نگرانی‌هایی که آن‌ها مطرح می‌کنند، شبیه اشک تمساح است.

اولیانوف در پایان گفت: بنابراین، در نتیجه گیری عجله نخواهیم کرد، بلکه منتظر یک مطالعه حرفه‌ای و بی‌طرفانه توسط کارشناسان هستیم.

پیشتر سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به این ادعا گفت: ایران گزارش‌هایی مبنی بر این‌که تهران به غنی‌سازی 84 درصدی اورانیوم رسیده است را تحریف واقعیت می‌داند.

به اشتراک بگذارید
الهام کاکاوندی
الهام کاکاوندی
مقالات: 101

دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *