دیوان محاسبات: فقط ۷۰ شرکت دولتی اطلاعات کارکنان خود را در سامانه پاکنا ثبت کرده‌اند

دیوان محاسبات کشور اعلام کرد: تعداد ۳۱ هزار و ۴۱۸ دستگاه اجرایی نسبت به ثبت اطلاعات تنها ۲ میلیون و ۱۳۳ هزار و ۷۴۸ کارمند در سامانه پاکنا اقدام کرده و در خصوص تکالیف شرکت‌های دولتی، فقط تعداد ۷۰ شرکت دولتی تحت رسیدگی مفاد این حکم را رعایت کرده‌اند.

ه نقل از دفتر روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، گزارش مستمر دیوان محاسبات کشور از اجرای بودجه سال 1400 در 10 ماهه‌ی سال جاری نشان می‌دهد، منابع عمومی دولت در این بازه زمانی 60 درصد و مصارف عمومی دولت 64.5 درصد تحقق یافته است.

براساس این بررسی‌ها، کسری 4.5 درصدی منابع و مصارف عمومی بودجه از محل تنخواه گردان خزانه موضوع تبصره ذیل ماده(24) قانون محاسبات عمومی تامین شده است.

گزارش دیوان محاسبات حاکی از روند رو به بهبود منابع نفت، رشد ثابت و خطی درآمدهای مالیاتی و رشد انتشار اوراق نسبت به 8 ماهه سال جاری است. همچنین معادل 41 درصد از منابع عمومی تحقق یافته دولت مربوط به درآمدهای مالیاتی و گمرکی بوده است.

این در حالی است که میزان مالیات پرداخت‌نشده و معوق علی الحساب اشخاص حقوقی دولتی در پایان دی ماه سال جاری معادل 1.085 میلیارد تومان بوده که بیش از 82 درصد آن مربوط به 3 شرکت دولتی است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که علیرغم تعیین «پایان بهمن ماه به عنوان آخرین مهلت واریز مالیات واحدهای مسکونی گران قیمت» در قانون بودجه، تحقق آن تا پایان دی‌ماه همچنان صفر درصد بوده و به طور مشابه میزان وصول مالیات بر «واحدهای مسکونی خالی از سکنه» نیز به دلیل عدم تصویب آئین نامه اجرایی آن فاقد وصولی است.

بر مبنای یافته‌های دیوان محاسبات کشور، اهداف قانونگذار در شناسایی و فروش املاک مازاد دستگاه‌های اجرایی ملی و استانی، علیرغم شناسایی 2638 فقره ملک و صدور مجوز فروش بابت 2287 فقره، عملیاتی نشده است.

قابل توجه است که تنها 55 درصد از منابع پیش بینی شده بابت واگذاری دارایی‌های مالی وصول گردیده و منابع حاصل از «ارائه حق الامتیاز واگذاری سهام و حقوق مالکانه» شرکت‌های دولتی و سایر دستگاه‌ها و همچنین منابع حاصل از فروش سهام، سهم الشرکه، اموال و دارایی‌های دولت در شرکت‌ها و موسسات دولتی فاقد هرگونه وصولی بوده است.

نکته‌ی قابل ذکر این که، با پیگیری‌های دیوان محاسبات کشور وضعیت حسابدهی دستگاه‌های اجرایی و تهیه و تدوین دستورالعمل‌های مورد نیاز احکام قانون بودجه سال 1400 کل کشور و عدم اجرای تبصره‌های قانون بودجه در مقطع زمانی 10 ماهه نسبت به دوره زمانی 8 ماهه امسال بهبود یافته است.

– از مجموع 1118 دستگاه اجرایی مشمول ارائه صورتحساب ماهانه تعداد 965 دستگاه معادل 86 درصد، صورتحساب ماهانه خود را ارائه نموده‌اند. کماکان تعداد 153 دستگاه اجرایی معادل 14 درصد از مجموع دستگاه‌های اجرایی مشمول، نسبت به ارائه صورتحساب ماهانه اقدام نکرده‌اند که مراتب در حال پیگیری و اقدام قانونی است. این در حالی است که تعداد دستگاه‌های حساب‌نداده در 8 ماهه اول سال جاری 306 دستگاه بوده است.

– تعداد 38 آیین نامه اجرایی معادل 76 درصد از آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های مورد نیاز در قانون بودجه در 10 ماهه سالجاری از سوی مراجع ذیربط تهیه و ابلاغ گردیده است، در حالی که در 8 ماهه اول سالجاری 33 آیین نامه معادل 66 درصد ابلاغ شده بود.

– موارد عدم اجرای کامل احکام تبصره‌های قانون بودجه از 23 درصد در 8 ماهه به 13 درصد در 10 ماهه رسیده است و عدم تحقق اهداف قانونگذار، ناشی از عدم اجرای مفاد احکام تبصره‌ها نیز کاهش 10 درصدی را نشان می‌دهد.

در بخش دیگری از گزارش نظارت مستمر دیوان محاسبات بر عملکرد 10 ماهه قانون بودجه سال 1400 کل کشور، ارزیابی عملکرد 278 حکم بیان شده است.

– حدود 73 درصد از تکلیف وزارت نفت از طریق شرکت‌های تابعه نسبت به گازرسانی روستاها پرداخت شده است.

– آیین نامه اجرایی رابطه مالی شرکت نفت و دولت در 10 ماهه ابتدای سال 1400 به تصویب هیات وزیران نرسیده و اقدامی صورت نگرفته است.

– احکامی همچون تعیین نرخ سوخت واحدهای پالایشگاهی، پتروشیمی، فولادی و سایر واحدهای تولید فلزات و کانی‌های فلزی، واگذاری بنگاه‌های دولتی مشمول گروه‌های (1) و (2) موضوع ماده (2) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، تکلیف وزارت امور اقتصادی و دارایی درخصوص عرضه تمام یا بخشی از سهام و دارایی‌های دولتی دستگاه‌های اجرایی زیرمجموعه قوه مجریه و باقی‌مانده سهام متعلق به دولت و شرکت‌های دولتی و همچنین تکلیف استانداران درخصوص پیشنهاد فروش ساختمان‌‌های ملکی دستگاه‌های اجرایی زیرمجموعه قوه مجریه مستقر در استان‌ها فاقد عملکرد بوده‌اند.

– با توجه به تکلیف دستگاه‌های اجرایی نسبت به شناسایی کامل درآمدها، هزینه‌‌ها، دارایی‌ها و بدهی‌های خود براساس استانداردها و نظام حسابداری بخش عمومی، تعداد 102 دستگاه درخصوص شناسایی درآمدها، 78 دستگاه شناسایی هزینه‌ها، 89 دستگاه دارایی‌ها و 49 دستگاه اجرایی درخصوص شناسایی بدهی‌ها اقدام ننموده‌اند.

–  تا پایان دی‌ماه سال 1400 تعداد 31 هزار و 418 دستگاه اجرایی نسبت به ثبت اطلاعات تنها 2 میلیون و 133 هزار و 748 کارمند در سامانه پاکنا اقدام نموده‌اند و در خصوص تکالیف شرکت‌های دولتی، فقط تعداد 70 شرکت دولتی تحت رسیدگی مفاد این حکم را رعایت کرده‌اند.

–  شمول مالیات سالانه بر واحدهای مسکونی و باغ‌‌ویلاهای گران‌‌قیمت و تکلیف کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی درخصوص پرداخت مالیات سالانه مربوط به هر یک از واحدهای مسکونی و باغ‌‌ویلاهای تحت تملک خود و افراد تحت تکفل، فاقد عملکرد بوده است.

به اشتراک بگذارید
الهام کاکاوندی
الهام کاکاوندی
مقالات: 101

دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *