تأکید روسیه و چین بر گسترش تعاملات برای مقابله با اقدامات غرب

دبیر شورای امنیت ملی روسیه با وزیر خارجه چین در مسکو دیدار و بر گسترش همکاری‌های دو جانبه تأکید کرد.

همزمان با سالگرد شروع جنگ اوکراین و اعمال تحریم‌های گسترده غرب علیه روسیه، پکن به دنبال گسترش روابط با مسکو است. سفر وزیر خارجه چین به روسیه تازه‌ترین اقدام پکن در این زمینه علی‌رغم هشدار‌های آمریکاست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «وانگ یی» وزیر خارجه چین در سفر به مسکو با «نیکولای پاتروشف» دبیر امنیت ملی روسیه دیدار کرد. پاتروشف در این دیدار چین را اولویت نخست سیاست خارجی روسیه خواند و خواستار همکاری دو کشور برای مقابله با غرب شد.

پاتروشف که یکی از نزدیکان پوتین محسوب می‌شود در این دیدار گفت: «روسیه از مواضع چین درباره تایوان، هنگ کنگ و منطقه سین کیانگ در مقابل دیدگاه غرب حمایت می‌کند.»

این مقام روس تأکید کرد: «در چارچوب کارزار جمعی که کشور‌های غربی برای مهار چین و روسیه به راه انداخته‌اند، تعمیق بیشتر روابط و تعامل میان دو کشور در عرصه بین‌المللی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. من ادامه حمایت‌های مسکو از مواضع چین درباره تایوان، سین کیانگ، هنگ کنگ و تبت را اعلام می‌دارم.»

وانگ یی قرار است فردا (چهارشنبه) با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود دیدار و گفت‌وگو کند. با این حال کرملین احتمال دیدار وی با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه را رد نکرده است.

پس از آغاز جنگ اوکراین در ۲۴ ام فوریه ۲۰۲۲، کشور‌های غربی اقدام به اعمال تحریم‌های شدیدی علیه روسیه کردند. با این حال، روسیه و چین از گسترش همکاری‌های استراتژیک دو جانبه و بدون محدودیت میان خود خبر دادند.

به اشتراک بگذارید
الهام کاکاوندی
الهام کاکاوندی
مقالات: 101

دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *