رویکرد ما برنامه‌ریزی با مردم برای شهر است

باقرى گفت: بیش از چهار هزار میلیارد تومان معادل ۱۲ درصد از بودجه شهرداری تهران به اجرای پروژه‌های توسعه محلی برآمده از طرح «من شهردارم» اختصاص یافته است.

مجید باقری صبح امروز در گفتگو با برنامه سلام خبرنگار شبکه خبر سیما با اشاره به اجرای طرح «من شهردارم» در پایتخت اظهار کرد: رویکرد مردمی سازی در شهرداری نیاز به تمهیداتی داشت که در گام نخست ایده «من شهردارم» متولد شد؛ هر ساله پروژه‌های کوچک مقیاس در محلات اجرا و طراحی می‌شود و مردم از آن اسنفاده می‌کنند که در این طرح از نظرات آن‌ها برای انتخاب پروژه‌ها استفاده شد.

وی با بیان اینکه ۲۲ منطقه، ۱۲۳ ناحیه و ۳۵۳ محله در تهران وجود دارد، یادآور شد: در طول سال شهروندان در تماس با سامانه ۱۳۷ پیشنهاد‌هایی داشتند که مورد توجه قرار گرفت و از طرفی نظرات شهرداران مناطق نیز اخذ شد و علاوه بر این دو بخش در بازدید اعضای شورای شهر و شهردار از مناطق نیز در مجموع چهار هزار پیشنهاد برای اجرای پروژه‌های توسعه‌ای کوچک مقیاس جمع آوری و امکان سنجی شد که کدام پروژه‌ها مرتبط با شهرداری بود که مواردی که قابلیت داشت دو هزار و ۸۲ پروژه بود.

باقری با تأکید بر اینکه این پروژه‌ها در قالب یک زیرساخت در معرض نظر و دید و انتخاب مردم قرار گرفت، تصریح کرد: بازه زمانی سه هفته‌ای از دوم دی ماه برای اجرای این طرح در نظر گرفته شد و با توجه به قرار گرفتن در فصل بودجه و نهایی شدن آن در این ایام مقرر شد که بودجه برای آن اختصاص یابد.

وی ادامه داد: با مشارکت ارزشمند شهروندان در گام نخست با زیرساخت‌هایی که ایجاد شد و همکاری‌های مطلوب حدود ۴۵۸ هزار پرسشنامه و پنج میلیون و ۲۰۰ هزار رکورد ثبت شد و اگر آلودگی هوا و تعطیلی‌ها پیش نمی‌آمد مشارکت‌ها افزایش می‌یافت.

باقری اعلام کرد: حدود ۴۰ درصد از مشارکت کنندگان تحصیلات کارشناسی و بالاتر داشتند، ۵۴ درصد آقایان و مابقی بانوان بوده اند و از این لحاظ پویایی خوبی در مشارکت وجود داشت؛ بازه سنی ۵۳ درصد از افراد نیز ۲۰ تا ۴۰ سال بود.

وی با اعلام اینکه نزدیک به ۵۵ درصد از افراد برای انتخاب پروژه ها، محل زندگی خود را انتخاب کرده بودند، گفت: در مجموع، آمار در مرکز مطالعات مورد تحلیل قرار گرفت و رویکرد مدیریت شهری را در مردمی سازی جدی‌تر کرد و پس از استقبال بالای شهروندان تهرانی بودجه‌ای که برای پروژه‌های توسعه محلی بود به چهار هزار میلیارد تومان رسید که ۱۲ درصد از بودجه سرمایه‌ای شهر تهران است و در واقع با نظر مردم جلو می‌رود.

باقری با بیان اینکه به اعتقاد شهردار تهران این طرح گام اولیه است و به سمت برنامه ریزی با مردم پیش خواهیم رفت، یادآور شد: برای اجرای پروژه‌ها از نظر مردم استفاده خواهیم کرد تا مردم خود پروژه تعریف کرده و موقعیت‌ها را اعلام کنند؛ قالب پروژه‌ها در محلات متنوع هستند که می‌توان به ایجاد بوستان‌ها و امکان ورزشی، بهبود معابر، آسفالت محلات و موضوعات مرتبط با ساماندهی جانواران موذی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در گام دوم عزم جدی داریم که گزارش اجرای طرح‌ها را به مردم ارائه دهیم، خاطرنشان کرد: به مردم اطلاع خواهیم داد که این پروژه‌ها بر اساس نظر آنهاست و سپس گزارش عملکرد ماهانه ارائه می‌شود. اینکه هر پروژه توسط چه کسی اجرا شود، در مکانیزم مناقصه مشخص می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورای شهرداری تهران در پایان اعلام کرد: امروز در برج میلاد پروژه‌ها و همچنین رویکرد شهردار تهران به مردم اعلام می‌شود، از کسانی که در این نظر سنجی به ما کمک کردند تقدیر خواهد شد.

به اشتراک بگذارید
الهام کاکاوندی
الهام کاکاوندی
مقالات: 101

دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *