از توصیه به دعا برای مهار ارزش دلار تا سانسور گروهی رسانه های دولتی درباره فروپاشی ریال

نرخ فروش دلار در جریان معاملات روز یکشنبه بازار آزاد تهران پس از آن که برای نخستین بار از مرز ۶۰ هزار تومان (۶۰۰ هزار ریال) فراتر رفت تا میزان افزایش آن در سال جاری خورشیدی به بیش از ۱۲۸ درصد برسد، سیر نزولی به خود گرفت.

ایران من| در حالی بازار ارز به تدبیر اقتصاددانان دولت رئیسی دهن کجی می کند که علیرغم توصیه چندی پیش رئیس جمهور به اعضای کابینه مبنی بر توضیح دادن علت گرانی ها به مردم، نه جامعه با این بهانه ها قانع می شود و نه اینکه دستورالعمل و کارکرد اهالی اقتصادی کابینه تا مشاوران رفوزه اقتصادی رئیسی توانسته اند علاجی برای شرایط بهم ریخته بازار ارز پیدا کنند.

در چنین شرایطی دردِ موضع و توجیه برخی عناصر و دست اندرکاران صاحب مقام و قدرت از تازیانه های تورم و گرانی ها بر پیکر مردم سخت تر و دردناک تر است. ملتی که تأمین هزینه ها و معیشت روزمره آنها هر روز با خطر بزرگ تری مواجه و طعم فقر را بیشتر از قبل می چشند.

برخی مسئولان وضعیت بازار ارز را توطئه دشمنان قلمداد می کنند و برخی حاصل از تحریم و جنگ اقتصادی، مافیای قدرت، برخی بر گردن تقاضای بیش از حد در بازار و برخی هم تقصیر را بر گردن جنگ اوکراین و روسیه می اندازند. یکی شتاب رشد نقدینگی و برخی دستان پنهان عوامل نزدیک به دولت برای نوسان گیری و تأمین کسری شدید بودجه!

در نهایت اتفاقی که رخ داده و در ظاهر پیداست نتیجه عملکرد آقایانی است که در گذشته نه چندان دور وعده های پر طمطراق برای بهبودی وضعیت معیشتی مردم و مخصوصاً افزایش ارزش پول ملی و مهار وابستگی کشور به دلار و…. می دادند!

در این میان اما سخن برخی شاید بیشتر بجای آرامش دادن بر روی اعصاب ملت است!

چند روز پیش حجت الاسلام صدیقی با اشاره به اینکه کشور درگیر جنگ اقتصادی است، مدعی شده: جنگ اقتصادی سخت‌تر از جنگ نظامی است. اما با دعا می‌توان از این برهه هم به خوبی گذر کرد!

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه نیایش و دعا را جدی بگیرید و از اثرات آن غافل نشوید، می گوید: دعا از یک لشکر و ارتش اثرش بیشتر است. باید تلاش کنیم تا برای حل مشکلات دعاخوانی یاد بگیریم. در خلوت اشک بریزید و مشکلات کشور را با دعا حل کنید.

از سوی دیگر رسانه های نزدیک به دولت و نهادهای وابسته تلاش می کنند که مردم نا امید نشوند و بار روانی حمله گرانی ها به مردم را با انتشار اخباری غیر واقعی بهبود بخشند و اثر آنرا کم کنند.

در آخرین دست آوردهای این رسانه ها شاید تیتر گروهی آنها برای ریزش ارزش دلاری که همین حالا افزایش صد درصدی را نسبت به چند ماه گذشته تجربه می کند در جای خود شگفت انگیز و متحیر کننده است!

به اشتراک بگذارید
عارف ارازپور
عارف ارازپور
مقالات: 80

دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *